HOME - USŁUGI

Endodoncja

Co to za usługa?

Endodoncja, czyli inaczej leczenie kanałowe, to leczenie mające na celu uniknięcia ekstrakcji (usunięcia) zęba. To specyficzne leczenie obejmuje usunięcie miazgi z komory i kanałów zęba, gdzie miazga składa się z nerwów, naczyń krwionośnych oraz komórek łącznotkankowych. Jej lokalizacja jest głęboko osadzona wewnątrz przestrzeni jamy zęba.

Cel leczenia kanałowego

W pewnych stanach chorobowych, miazga czyli miejsce, w którym znajdują się nerwy i naczyń krwionośne może ulec procesowi zapalnemu, co może objawiać się silnym bólem. Może także dojść do jej obumarcia, a infekcja może szerzyć się aż do kości wokół zęba – winowajcy. Miazgę tworzą naczynia oraz nerwy. Jest to miękka tkanka, która stanowi wspaniały system odżywiania oraz kontroli nad strukturą zęba. Bywają jednak sytuacje, gdy dochodzi do jej zakażenia. W jej obrębie wnikają drobnoustroje, które tam znajdują doskonale dla siebie warunki do życia i namnażania się. W efekcie powodują one zapalenie miazgi i jej zniszczenia, a nawet stan ropny wokół korzenia i w jego obrębie. Wszystko to powoduje ostry lub przewlekłe ból zęba. W takich sytuacjach lekarz podejmuje decyzję o leczeniu kanałowym.

Celem leczenia jest przede wszystkim usunięcie zbędnej, w tym momencie, dla naszego organizmu, chorej miazgi, a tym samym usunięcie drobnoustrojów z systemu kanałowego, żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej. Niestety, nie ma jeszcze metody pozwalającej na stuprocentowe w eliminowania tych drobnoustrojów, jednak nowoczesne techniki endodontyczne pozwalają na ich wystarczające usunięcie. Leczenie takie prowadzi się przy znieczuleniu miejscowymi jest ono wówczas całkowicie bezbolesne.

Etapy leczenia kanałowego

I.  Lekarz stomatolog uzyskuje dostęp do wnętrza zęba. Ostrożnie otwiera wejście do kanału. Długość kanału zostaje ustalona na podstawie zdjęcia rentgenowskiego lub przy pomocy elektronicznego urządzenia do mierzenia długości kanałów.
System kanałów korzeniowych opracowuje się specjalnymi narzędziami, tak aby usunąć również zainfekowany bakteriami z miazgi zębinę z wewnętrznej ścianki kanału. Narzędzia te pozwalają na opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów. Równocześnie kanał jest płukany różnymi środkami o działaniu przeciwbakteryjnym. Zabieg – leczenie kanałowe zęba przeprowadzane jest w osłonie koferdamu (specjalna guma osłaniająca leczony ząb) aby do zęba nie przedostawały się bakterie ze śliny, a także, aby środki płuczące nie drażniły jamy ustnej pacjenta.

II.  Aby wykonać tak skomplikowane zabiegi konieczne jest optyczne powiększenie operowanego pola przy wykorzystaniu mikroskopu stomatologicznego. Znalezienie mikro struktur wewnątrz zęba i zachowanie naturalnego przebiegu systemu kanałów korzeniowych, nie da się wykonać bez co najmniej kilkukrotnego ich powiększenia nikt z lekarzy nawet o sokolim wzroku, nie jest w stanie zajrzeć tam „okiem nieuzbrojonym”.

III.  Na koniec kanał wypełnia się gutaperką oraz specjalną pastą głównie chodzi o to, aby cały system kanałowy zamknąć hermetycznie, zabezpieczyć przed bakteriami. Dzięki podgrzaniu, gutaperka jest płynna i rozkłada się równomiernie w całym kanale, nawet w kanałach bocznych.

Po zakończeniu leczenia kanałowego mogą pojawić się przejściowe dolegliwości bólowe, wiążące się z koniecznością zażycia środków przeciwbólowych, bądź czasami antybiotyku.
Ząb po leczeniu kanałowym należy regularnie kontrolować radiologicznie według zaleceń lekarza.

Przejrzyste informacje

Klarowne informacje na temat zabiegów i przebiegu leczenia

Najnowsze technologie

Korzystamy z innowacyjnych rozwiązań w stomatologii

Higiena
i dezynfekcja

Szczególną dbałość przykładamy do bezpieczeństwa i sterylności narzędzi

Nasi specjaliści w tej dziedzinie

SPECJALISTA CHIRURGII SZCZĘKOWO-TWARZOWEJ

Michał Kuleszyński

LEKARZ DENTYSTA

Veranika Hryts

ASYSTENTKA STOMATOLOGICZNA

Teresa Kotas

Jakie zalety oferuje nowoczesna metoda leczenia?
  • Leczenie jest szybsze i przyjemniejsze. 
  • Wnętrze zęba jest dokładnie oczyszczone.
  • Nawet zagięte i trudne do oczyszczenia kanały korzeniowe mogą być tą metodą opracowane. Nie było to możliwe przy zastosowaniu dotychczasowych narzędzi i metod.
  • Kanały korzeniowe są szczelnie wypełnione, a właściwa odbudowa zapobiega nawrotowe infekcję. 
  • Ząb możemy zachować przez wiele lat.
Jakie są rokowania powodzenia tej metody?

Podobnie jak w przypadku każdego leczenia, niemożliwe jest udzielenie stuprocentowej gwarancji sukcesu. Niemniej jednak, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia endodontycznego, istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że ząb poddany takiemu zabiegowi posłuży nam jeszcze przez wiele lat.

Co to jest resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Zdarza się, że dochodzi do zapalenia przyzębia i kości wokół zęba. W przypadku, gdy konwencjonalne metody leczenia są niemożliwe lub wydają się nieskuteczne, przeprowadza się resekcję wierzchołka korzenia zęba. Po dokładnym zbadaniu stanu zęba przy użyciu zdjęcia rentgenowskiego, lekarz przystępuje do znieczulenia zęba i otaczających tkanek. Następnie przecina dziąsło, usuwa fragment kości wokół wierzchołka korzenia, wycina wierzchołek korzenia zęba wraz z ogniskiem zapalnym w tkance przyzębia, uszczelnia kanał i dokładnie zszywa ranę.

POWIKŁANIA

Nasi lekarze przed przystąpieniem do leczenia wyjaśniają przebieg zabiegu pacjentowi, uwzględniając poszczególne etapy oraz możliwe dolegliwości.

  • Z uwagi na skomplikowaną anatomię istnieje ryzyko niemożności opracowania kanału w całości na skutek jego zwapnienia (obliteracji) lub wcześniejszego nieprawidłowego leczenia.
  • Rozległe ubytki tkanek zęba mogą prowadzić do perforacji (utraty ciągłości) ściany kanału. W naszym gabinecie dysponujemy najnowocześniejszymi materiałami (biozgodnymi), którymi nasi lekarze są w stanie zamknąć perforację. Przeprowadzenie takiego zabiegu umożliwia praca w powiększeniu stomatologicznego mikroskopu zabiegowego.
  • W trakcie leczenia kanałowego mogą wystąpić dolegliwości bólowe, obrzęk, a nawet ropień, może okazać się konieczna interwencja chirurgiczna i/lub antybiotykoterapia. 
  • W przypadku leczenia zębów ze zmianami okołowierzchołkowymi istnieje ryzyko, że mimo prawidłowo przeprowadzonego leczenia zmiany te nie ulegną wygojeniu. Może być to spowodowane brakiem kontynuacji leczenia przez wiele miesięcy, utratą wypełnienia tymczasowego lub brakiem szczelnej odbudowy po zakończonym leczeniu. Wtedy postępowanie w takich przypadkach polega na usunięciu wierzchołka korzenia wraz ze zmianami.
  • Złamane narzędzia.

    W trakcie oczyszczania systemu kanałowego może dojść do zaklinowania narzędzia w kanale korzeniowym, a nawet jego złamania. Przyczyną może być skomplikowana anatomia systemu kanałowego, obliteracja lub utrudniony dostęp do leczonego zęba (wąskie i zakrzywione kanały zębów trzonowych). Fragment narzędzia w kanale zęba można precyzyjnie zlokalizować jedynie przy użyciu mikroskopu zabiegowego. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, nasi lekarze podejmą próbę usunięcia złamanego fragmentu.

Wskazania do powtórnego leczenia kanałowego:
  • Zmiany okołowierzchołkowe. 
  • Źle wypełnione kanały.
  • Dodatkowe nieprzyłączone kanały.
  • W celu usunięcia złamanego narzędzia lub usunięcia wkładu. 
  • W celu przygotowania zęba pod protetykę.

Stosujemy wyłącznie nowoczesne materiały i sprzęt stomatologiczny. Dzięki naszej innowacyjności i wiedzy możemy zaoferować naszym pacjentom usługi na najwyższym poziomie, w tym leczenie kanałowe pod mikroskopem.