Konsultacja z stomatologiem dziecięcym powinna mieć miejsce już przy pierwszym pojawieniu się zęba. Na tym etapie rozpoczynamy codzienne szczotkowanie ząbków dziecka miękką szczoteczką i powinniśmy umówić je na pierwszą wizytę stomatologiczną. W większości przypadków zaleca się, aby dzieci odwiedzały gabinet stomatologiczny jeszcze przed pierwszymi urodzinami.
Na początku wizyty stomatolog przeprowadza wywiad z rodzicami dziecka i przeprowadza podstawowe badanie jamy ustnej. W zależności od indywidualnego przypadku, dentysta może zasugerować różne możliwości leczenia i metody zapobiegania.
W naszym gabinecie leczymy próchnicę zarówno w zębach mlecznych, jak i w stałych, z zastosowaniem nowoczesnych wypełnień. Rodzaje wypełnień, które zakładamy w zębach mlecznych są dostosowane do warunków w jamie ustnej małego dziecka, co pozwala na ich szybkie założenie i jest niezwykle istotne przy ograniczonej współpracy małego pacjenta z dentystą.
Jest to zabieg, który polega na uszczelnianiu naturalnych niedojrzałych i bardzo głębokich bruzd i szczelin znajdujących się na powierzchni zęba specjalnym lakiem, który stanowi barierę mechaniczną przed zaleganiem płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych w miejscach trudno dostępnych dla włosia szczoteczki. Stopniowo uwalnianie fluorków, powoduje dodatkowo mineralizację szkliwa. Najczęściej lakowanie wykonuje się w świeżo wyrzniętych zębach stałych przedtrzonowych i trzonowych.
To bardzo prosty i szybki zabieg profilaktyczny, który wykonuje się zarówno w uzębieniu mlecznym jak i stałym. Polega on na nakładaniu na uprzednio oczyszczone powierzchnie zębów specjalnego preparatu o większym stężeniu związków fluoru niż w używanych na co dzień pastach do zębów. Fluoryzacja zębów u dzieci zalecana jest mniej więcej co 3–6 miesięcy. Zabieg ma za zadanie chronić zęby przed próchnicą pod warunkiem przestrzegania przez dziecko zalecanych przez stomatologa warunków higienicznych i żywieniowych.
Każde dziecko powinno być pod stałą opieką stomatologiczną. Wizyty kontrolne w gabinecie warto na stałe wpisać do „kalendarza całej rodziny”.
Już na etapie umawiania wizyty poinformuj, jeśli dziecko ma pewne choroby czy zaburzenia mogące utrudniać mu kontakt z lekarzem. Ułatwi to organizację czasu potrzebnego na taką wizytę oraz jej przebieg.
Najlepiej wybierz wizytę w godzinach porannych, kiedy wiesz, że dziecko jest wypoczęte i najedzone.
Do gabinetu przyjdź 10-15 minut przed wizytą, aby w spokoju i bez pośpiechu wypełnić dokumentację medyczną.
W drodze do gabinetu bądź w dobrym humorze – małe dziecko, chociaż jeszcze nie mówi, doskonale wyczuwa emocje rodziców, które często mu się udzielają.
Przekazujemy wartościowe informacje w trosce o zdrowie jamy ustnej
Twój komfort jest dla nas priorytetem
Szczególną dbałość przykładamy do bezpieczeństwa i sterylności narzędzi
Jeśli odczuwasz lęk przed wizytą u dentysty, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że jest to osobisty strach, który niekoniecznie musi przenosić się na Twoje dziecko. Unikaj opowiadania „strasznych” historii związanych z wizytą u stomatologa, nawet gdy dziecko jest obecne i zajęte np. zabawą. Dzieci potrafią wyczuć nasz strach i łatwo go przejmują.
Warto również pamiętać, że współczesne gabinety stomatologiczne są znacznie bardziej przyjazne dla najmłodszych pacjentów niż kiedyś. Dostępne są bezbolesne formy znieczulenia, różne metody sedacji, a przede wszystkim stosuje się specjalne podejście do dzieci. Dzięki niemu maluchy mogą kontrolować tempo i zakres pracy stomatologa. Co interesujące, dobrze przystosowane dzieci często inspirują swoich rodziców do systematycznych wizyt dentystycznych.
To, jak i co mówisz, ma istotny wpływ na Twoje dziecko. Zanim udamy się na wizytę do dentysty, warto unikać poniższych, niestety powszechnie używanych, zwrotów.
„Musisz być dzielny”
Słowo „dzielność” wielu dzieciom kojarzy się z trudnością i nieprzyjemnymi doświadczeniami. Zamiast tego, warto przygotować dziecko na wizytę, mówiąc mu, że powinno być grzeczne, słuchać poleceń dentysty i śmiało zadawać pytania, jeśli jakieś się pojawią.
„Nie będzie boleć”
Wzmianki o bólu mogą zniechęcić dziecko do wizyty u stomatologa już na samym początku. Warto skoncentrować się na pozytywnych aspektach wizyty, mówiąc, że dentysta sprawdzi jedynie zęby, policzy je lub umyje. Jeśli wiemy, że dziecko będzie poddawane pewnym zabiegom, starajmy się unikać używania słowa „ból”. Możemy je zastąpić bardziej łagodnymi zwrotami, takimi jak odczucie dyskomfortu, mrowienia czy chłodzenia. Przed wizytą warto omówić to z dzieckiem, a także skonsultować się z lekarzem dentystą w celu uzgodnienia odpowiednich terminów i form znieczulenia.
„Jak nie będziesz myć ząbków, pójdziesz do dentysty”
Unikajmy straszenia dziecka dentystą. Taki sposób komunikacji może naruszyć zaufanie do stomatologa i zwiększyć lęk przed wizytą. Jeśli dziecko nie chce myć zębów, lepiej zareagować podobnie jak w przypadku innych czynności higienicznych, np. umywania rąk czy włosów. Wprowadźmy pozytywne nawyki higieniczne, ale bez używania dentysty jako narzędzia do zastraszania.
ul. Żytnia 4A
45-238 Opole
NIP 754 336 75 18